11.5.
2019
Noc s Andersenem

Noc s Andersenem

Dne 29. března 2019 se v naší škole již tradičně uskutečnila jedna z nejoblíbenějších akcí Noc s Andersenem.

Tentokrát nás čekala zajímavá beseda s panem spisovatelem Tomášem Němečkem. Na besedu s ním jsme se ve třídách pilně připravovali již několik týdnů předem, kdy jsme s dětmi četli ukázky z jeho knih. Tyto knihy si pak děti mohly koupit a nechat podepsat. Nejtěžší na tom asi bylo, vybrat si kterou, tak byly zajímavé. Nám v páté třídě se zrovna hodily k výuce vlastivědy, a tak jsme si přečetli nejprve o Marii Terezii, pak o Boženě Němcové a nakonec o Tomáši Garrique Masarykovi.

Kdybyste se ale dětí zeptali, na co se těší nejvíce, možná byste dostali odpověď vůbec nesouvisející s literaturou. U nás by to možná bylo jídlo. Samozřejmě společná večeře, kdy objednáváme pro celou školu pizzy dle vlastního výběru a velkých očí dětí. Nebo snídaně, kdy dojde na všechny dobroty upečené maminkami nebo dokonce i na vlastnoručně připravenou upečenou či vyrobenou snídani.

To hlavní, kromě dobrodružného spánku v setmělé škole a nezvyklého rána, nás ale čeká vždy v jednotlivých třídách. Program mnohde začíná už ráno a končí až pozdě večer.

Naši nuláčkové si Noc s Andersenem užili opravdu s pohádkami H. CH. Andersena. Četli si je, hádali pohádkové písničky, skládali pohádkové puzzle a po setmění je čekala, jak jinak, pohádková cesta do sklepa, kde je opět provázely obrázky z pohádek, které si měli zapamatovat.

V první třídě si děti také povídaly o H. CH. Andersenovi, ale protože to už jsou velcí školáci, čekal je úkol téměř detektivní. Na zahradě děti hledaly poschovávané rozstříhané texty, které skládaly, a metodou učíme se navzájem, pak zjišťovaly zajímavosti ze spisovatelova života. A za odměnu si pak také pohádku od něj přečetly. Hosty v první třídě byli rodiče, kteří dětem vyprávěli o svých oblíbených knížkách z dětství a tak trochu se sami do dětství vrátili a svým dětem se skrze knížky přiblížili. Pak už jen pohádka na dobrou noc a spát.

Ve druhé třídě to žilo pohádkami také, nejprve se děti spoustu nového naučily s pohádkovými pracovními listy, při setmění na zahradě pak hledaly pohádkové lístečky a dříve než vstoupily do sklepení tajemnou cestou osvětlenou svíčkami, tak si pověděly názvy pohádek, které našly. Zde je pak čekalo překvapení největší, samotná Božena Němcová, naše nejmilejší pohádkářka. Dětem vůbec nevadilo, že to byla jedna z maminek, hlavně že získaly vlastnoručně podepsanou pětistovkovou bankovku. Hádejte, kdo byl na obrázku. Ve třídě děti čekalo čtení na dobrou noc. Asi vás nepřekvapí, že to byla pohádka paní Boženy Němcové, ale možná by vás překvapil staročeský jazyk pohádky, to se to krásně usínalo.

 Ve třetí třídě se děti na Noc s Andersenem chystaly důkladně. Už dopoledne školou voněly pizza rohlíky z listového těsta, aby bylo co jíst. A pak už je provázelo povídání o knížkách Tomáše Němečka, kdy děti zkoumaly životy Karla IV. a Marie Terezie. A jak to má být, hodně si četly i večer, a hlavně, moc pěkně a v klidu si to užily.

Ve čtvrté třídě se děti také pilně připravovaly na setkání s panem spisovatelem a četli si z jeho knih. Velkým povídacím tématem ale byla ochrana přírody a s ní spojený životní styl „dobrovolné skromnosti“. Film vyprávěl o rodině se dvěma malými dětmi, která se vzdala vymožeností civilizace a žila uprostřed šumavské přírody, jednoduše, ve spojení se zvířaty a rostlinami. Děti pak přemýšlely, jaké takový životní styl má výhody, jaké nevýhody a tak trochu si představovaly sebe na místě dětí z filmu.

V páté třídě jsme celý den žili příběhem Bastiana v Nekonečném příběhu. Nejprve jsme přemýšleli, co je to vlastně ta fantazie, jestli ji žijeme i ve své každodennosti, jací bychom byli, nebýt fantazie, jestli je dobrá nebo špatná, a co když se zvrtne ve zlo, a kde se vůbec bere..  A jak je to vlastně s tím, že myšlenka tvoří, a co tedy vlastně tvoříme.. Pak jsme si nakreslili každý svou postavu z Fantázie a vydali jsme se spolu s Bastianem na půdu, do prachu, zimy a šera číst Nekonečný příběh. Občas jsme si odskočili pustit si pro srovnání kousek filmu. Snažili jsme se také vyrobit si vlastní Auryn, aby nás na cestě chránil. Před spaním nás pak už ve třídě na koberci v úplné tmě čekalo setkání Bastiana, ale i nás všech, s Měsíčnicí, královnou Fantázie. Spalo se nám krásně!

A tak se všichni budeme těšit na další Noc s Andersenem, a těm, co už tu s námi příští rok nebudou moci být, tak přejeme, aby si alespoň vzpomněli a to hezké v sobě uchovali, stejně jako pohádky, ve svých srdcích. Dana Horáková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Souhlasím

Váš e-mail byl odeslán

Zavřít

Děkujeme

Váš e-mail jsme uložili do naší databáze.

Zavřít

Odhlášeno

Novinky již nebudete dostávat. Kdykoliv se můžete znovu přihlásit.

Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít