22.9.
2018
Jak nám bylo v Bělči

Pro rodiče, jejichž děti nevyprávějí...

Vážení rodiče,

první letošní tematický výjezd naší třídy máme úspěšně za sebou. Tentokrát jsme se konečně mohli zúčastnit v plném počtu. Myslím, že právě tento fakt by mohl přispět k pohodovýmn vztahům mezi dětmi v letošním školním roce.

Milé prostředí tábora v Bělči, dokonalé zázemí včetně velmi chutné stravy a v neposlední řadě i bezchybné letní počasí přispělo k tomu, že jsme si učební pobyt užili jako prodloužené prázdniny. A to i přesto, že celých pět dní bylo nabyto usilovnou prací.

Téma Stromů nás provázelo od prvních chvil v Bělči. Děti se ubytovaly v pokojích pojmenovaných po známých listnáčích a hned po obědě jsme se šli věnovat ven nejrůznějším stromovým aktivitám. V terénu děti hledaly ve dvojicích schovaná písmena a doplňovaly je do tajenky. Z tajenky se dozvěděly jméno hrdiny, který s námi prožil celých pět dní – Tobiáš Lolness. Aby si každý dokázal představit, jak „velký“ je náš milimetrový hrdina žijící na stromě,  obdrželi všichni milimetrový korálek s úkolem pořádně ho celý týden hlídat. Některým se úkol podařil, ale i tak je celé okolí tábora poseto milimetrovými korálky (Tobiáši). První den jsme ještě rozfoukávali barvy do tvaru stromů a při procházce po okolí zkoumali různé druhy dřevin pomocí lupy. Večer jsme potom započali naši celotýdenní práci na „Lapbooku“. Tyto knihy děti tvořily každý večer místo deníku a zapisovaly do nich informace, které ten den získaly. Velmi zdařilé výsledky jste měli možnost prohlédnout si s dětmi doma. Den jsme zakončili společnou četbou o našem malém hrdinovi Tobiášovi.

V úterý po hodině matematiky jsme opět vyrazili do terénu. Děti společně tvořily pojmovou mapu, pracovaly nejprve ve skupinách po čtyřech, poté výsledky konzultovaly a upřesňovaly ve skupinkách po osmi. Společně jsme vytvořili strom na balicím papíře, kmen polepili kůrou, obtiskali a nalepili březové listy a popsali jeho části. Odpoledne jsme si hráli na Tobiáše, hledali jsme si vhodný strom k bydlení, prolézali obří pavučinu, učili se chodit po větvích a překonávat různé překážky v terénu. V táboře pak děti tvořily obrovský list, společně ho nakreslily, vystříhaly, naznačily žilnatinu a nakonec se na něj všichni posadily... I tento den byl zakončen společnou četbou.

Středa byla ve znamení celodenního výletu do skanzenu v Krňovicích, kam jsme vyrazili společně s panem učitelem Danielem i první třídou. Ujala se nás velmi milá a šikovná paní průvodkyně, která byla neuvěřitelnou studnicí informací pro velké i malé. A abychom doplnili informace k našemu tématu, podívali jsme se do truhlářské dílny, kde jsme měli možnost spočítat letokruhy na kmeni stromu starého 194 let. Odpoledne jsme si konečně prohlédli encyklopedie, kterých se sešlo opravdu hodně. Malí badatelé v nich vyhledávali nové informace a zajímavosti, se kterými pak seznámili ostatní. Po společném zpívání u ohně spojeném s opékáním buřtů se pobyt rychle přehoupl do druhé půlky.

Ve čtvrtek po matematickém snažení jsme obešli okolí a znovu si pojmenovali známé dřeviny, pozorovali jejich listy i plody. Odpoledne na děti čekalo několik stanovišť s různými rukodělnými úkoly. Zatloukaly se hřebíky, rašplovaly lavičky u ohniště, navlékaly přírodniny a korálky, pomocí lupy se přesně zakreslovala žilnatina listu a sesbírané listy se obtiskávaly do keramické hlíny. Večer nás samozřejmě čekalo společné zpívání a čtení. A na závěr dne bojovka s noční výpravou do tmavého lesa. Bez ní by pobyt nebyl úplný!

Před odjezdem, když bylo vše zabaleno, jsme se došli ještě jednou podívat na známé stromy v okolí a pořídili frotáže jejich kůry. Naše lapbooky jsme si představili na výstavce, kterou navštívili i někteří prvňáci a paní ředitelka.

Kromě tohoto plného programu ještě dětem zbylo dost času na hraní a řádění na hřišti i na pokoji, na stavění domečků v lese a na mnoho společných her, které připravila Eliška P.

Oběma Eliškám tímto ještě jednou děkuji za to, že se mnou a s dětmi sdílí většinu aktivit, že mi pomáhají a do všeho s nadšením (snad J) jdou. Bez nich by to nešlo.

Také děkuji vám za dodání mnoha zajímavých encyklopedií, za dodržení všech termínů a bezproblémovou spolupráci. A v neposlední řadě děkuji vašim šikovným dětem, bez nich by tento týden nemohl úspěšně proběhnout.

Hezký podzim vám všem!

 

Pavla

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Souhlasím

Váš e-mail byl odeslán

Zavřít

Děkujeme

Váš e-mail jsme uložili do naší databáze.

Zavřít

Odhlášeno

Novinky již nebudete dostávat. Kdykoliv se můžete znovu přihlásit.

Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít