23.11.
2019
17. listopad v Bratrské

17. listopad v Bratrské

Kulaté výročí 30 let od Sametové revoluce stejně jako vloni 100 let od vzniku Československa jsme nemohli dětem jen tak zmínit coby jeden ze státních svátků. V jednotlivých třídách se třídní paní učitelky událostmi 17. listopadu zabývaly podle věku dětí a snažily se jim přiblížit dobu i události roku 1989. O tom se bude možné dočíst ve zprávách za listopad v sekcích jednotlivých tříd. Nebylo vůbec snadné uchopit tak důležité a těžké téma vzhledem k věku dětí.

Ti nejmenší – nuláčci a prvňáci se seznamovali nenásilnou formou s pojmy jako je svoboda, spravedlnost a řízení státu na příběhu Hurvínka v představení Hurvínek mezi osly, kdy se Hurvínek dostane do země, kde mu hodně slibují, ale realita je úplně opačná, plná nespravedlnosti a nesvobody, setkává se zde i se zlým vládcem této země.

Ve druhé třídě děti pracovaly s knihami Zeď a Trikolora. Ve třetí třídě četly kapitolu Sametová revoluce z knihy Jany Eislerové Dějiny českých zemí pro děti. Ve čtvrté třídě se zabývaly knihou Pavla Čecha A zpracovanou komiksovou formou. Také děti shlédly díly týkající se této doby z kresleného seriálu Z dějin udatného národa českého a krátký spot Díky, že můžem.

 Ve třídách si děti ještě ujasňovaly pojmy svoboda, vězení, revoluce, totalita a to různými formami včetně pokusů o brainstorming, výtvarnou formou, psaním, apod.

Součástí tohoto projektu byly i besedy s těmi, kteří nám o tom měli co říct. Někteří se i podíleli na změně dějin našeho národa před 30ti lety. Tím byl pan Michael Kocáb, kterému se podařilo zaujmout děti  pomocí připodobnění KSČ k Mordoru a Miloše Jakeše k Sauronovi /Pán prstenů/. Vysvětlil dětem, jak se vládlo a ovládal se lid. Věnoval nám svoji knihu Vabank, která popisuje tuto dobu. Ještě nás ve škole navštívil pan Klepek a paní Marková, prarodiče našich žáčků a vyprávěli dětem o životě před rokem 1989. Věta pana Klepka – poprvé zazněl Otčenáš na demonstraci na Letné z úst Václava Malého-  a skoro milion lidí mělo možnost ho odříkat nahlas a ne se bát, bylo konkrétním vyjádřením toho, jak se žilo předtím.

Kousek od školy máme výstavní prostory DOX. Probíhá tam právě výstava Petra Sýse, jehož příběhy a obrazy jsou o svobodě – o jejím hledání, ztrátě a především důležitosti. Prvňáčci už tam byli a ostatní třídy budou následovat.

Všechny děti dostaly domácí úkol. Zeptat se doma, jak to bylo, nechat si vyprávět tu dobu. Jak už to tak bývá, ne každý žák plní domácí úkoly. To abyste se nedivili, milí rodiče, že se Vás třeba na nic to Vaše dítko nezeptalo.

Cílem bylo si uvědomit, že svoboda není samozřejmost, aby nám zůstala, musíme vědět, co je jejím opakem a starat se, aby se zase něco nezvrtlo v těch našich dějinách českého národa.

Pavlína Radová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Souhlasím

Váš e-mail byl odeslán

Zavřít

Děkujeme

Váš e-mail jsme uložili do naší databáze.

Zavřít

Odhlášeno

Novinky již nebudete dostávat. Kdykoliv se můžete znovu přihlásit.

Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít